Na zdjęciu stojąca tyłem na scenie kobieta w zielonej sukni.

„Pianoforte” i „Nie na miejscu” z nagrodami śląskiej edycji 20. MDAG!

W piątek 19 maja podczas uroczystej gali w Kinie Światowid poznaliśmy laureatów dwóch tegorocznych nagród śląskiej edycji 20. MDAG: Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej i Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego.

NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO DLA NAJLEPSZEGO FILMU O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ

Za zdjęciu góra porośnięta zieloną roślinnością obok góry śmieci.
„Nie na miejscu”

Festiwal MDAG od lat prezentuje kino zaangażowane społecznie, duży nacisk kładąc na tematykę ekologiczną. Kwestie związane z ochroną środowiska zajmują szczególne miejsce w programie rozwoju Województwa Śląskiego, stąd – dzięki zaangażowaniu i wsparciu Województwa oraz Marszałka Jakuba Chełstowskiego podczas tegorocznej śląskiej edycji MDAG po raz pierwszy przyznana została Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla najlepszego filmu, który podejmuje tematykę ekologii, ochrony środowiska i roli przyrody w życiu człowieka.

O Nagrodę walczyło 6 filmów dokumentalnych z całego świata: „Pieśni wielorybów” (reż. Jean-Albert Lièvre), „Nie na miejscu” (reż. Nikolaus Geyrhalter), „Dewayne „Lee” Johnson kontra Monsanto” (reż. Jennifer Baichwal), „W zgodzie z naturą” (reż. Elisabeth Chay Vasarhelyi, Jimmi Chin), „Czekając na przypływ” (reż. Sarvnik Kaur), „Pustelnik z Treig” (reż. Lizzie Mackenzie).

Decyzją jury w składzie: prof. Andrzej Gwóźdź – filmoznawca, medioznawca, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przewodniczący Rady Programowej Instytucji Filmowej Silesia Film, przewodniczący jury, dr Agnieszka Skorupa – psycholożka, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zajmująca się m.in. relacjami człowieka z przyrodą oraz Anna Bogusz – zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska, Ekologii i Opłat Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,  pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego ds. strategii w obszarze klimatu i środowiska Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej otrzymał Nikolaus Geyrhalter za film „Nie na miejscu” („Matter Out of Place”).

Uzasadnienie Jury:

Spośród sześciu filmów biorących udział w konkursie o nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego na najlepszy film o tematyce ekologicznej prezentowany podczas 20. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity jury jednogłośnie przyznaje nagrodę austriackiemu filmowi „Nie na miejscu” („Matter out of place”) w reżyserii Nikolausa Geyrhaltera.

Jury docenia uniwersalną wymowę filmu, z powodzeniem balansującego między perspektywą globalną a lokalną, w sposób wyważony ukazującego problem utylizacji odpadów jako stop techniki, kultury i społecznych praktyk. Dzięki pozornemu ubóstwu dramaturgii film tworzy wymowną analogię do estetyki codzienności, eksploatując zarazem pokłady tego co nieoczywiste i tajemnicze.

I choć na pierwszy plan filmowej opowieści wysuwają się rozmaite techniki recyklingu ukazane na przykładach Szwajcarii, Albanii, Nepalu, Malediwów i innych regionów, jest to zarazem głęboko humanistyczna opowieść o odpowiedzialności, jaka ciąży na nas wszystkich, żyjących w ogólnoświatowej sieci ekologicznych połączeń i uwarunkowań.

Minimalistyczna estetyka filmu w połączeniu ze skalą podejmowanej problematyki fortunnie akcentuje wagę zagadnienia i czyni film „Nie na miejscu” ważnym głosem w dyskusji o czyste środowisko na każdej szerokości i długości geograficznej.

Fundatorem Nagrody jest Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Na zdjęciu dwie młode kobiety i dwóch młodych mężczyzn przy fortepianie.
„Pianoforte” fot. Darek Golik

Widzowie tegorocznej 5. śląskiej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity po raz czwarty przyznali swoją nagrodę, o którą walczyło 12 filmów w Konkursie Głównym. W tym roku Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego trafiła do Jakuba Piątka za film „Pianoforte”.

Bohaterami filmu jest kilku młodych uczestników konkursu z różnych stron świata, których życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Niczym sportowcy na olimpiadzie biorą udział w najbardziej prestiżowym pianistycznym wydarzeniu, które jest ważnym momentem i może zmienić ich życie na zawsze. Obserwujemy ich w trakcie przygotowań i prywatnie. Narracja podporządkowana jest regułom konkursu i podzielona jest na trzy etapy oraz finał. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm – okaże się, że ilość miejsc na podium jest ograniczona, więc część z nich odpadnie, a tylko nieliczni trafią do finału.

Film Jakuba Piątka szturmem podbił serca festiwalowej publiczności i jest kolejnym polskim dokumentem, który zdobył najważniejsze wyróżnienie na śląskiej edycji festiwalu – po „Ścianie cieni” Elizy Kubarskiej w 2020 roku, „Filmie balkonowym” Pawła Łozińskiego w 2021 roku i ubiegłorocznym wielkim zwycięzcy, czyli filmie „Lombard” Łukasza Kowalskiego.

Fundatorem tegorocznej Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2023 jest KSSE – Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

GRATULUJEMY!

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|