Rok 1922 z perspektywy Katowic

Rok 1922 z perspektywy Katowic. Wykorzystana szansa?

Jak zmieniały się Katowice przez ostatnie 100 lat? Kiedy stały się nieformalną stolicą regionu i czy wykorzystały swoją szansę? Odpowiedzi na te pytania szukajcie na przygotowanej przez Muzeum Historii Katowic wystawie „Rok 1922 z perspektywy Katowic”. Wydarzenie uzupełnią m.in. pokazy plenerowe filmów dokumentalnych ze zbiorów Filmoteki Narodowej i Filmoteki Śląskiej.

Lato 1922 roku było na terenie Katowic czasem doniosłych uroczystości. W dniu 20 czerwca witano tu wkraczające na Górny Śląsk oddziały Wojska Polskiego, 16 lipca odbyło się oficjalne objęcie przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej przyznanej jej części terenu plebiscytowego, a 27 sierpnia do miasta przybył Naczelnik Państwa – Józef Piłsudski, który m.in. wręczył odznaczenia zasłużonym powstańcom śląskim. Dokładnie po stu latach Muzeum Historii Katowic chce przypomnieć tamte wydarzenia, nie tyle jednak koncentrując się na nich samych, co ukazując ich historyczne skutki. Podział Górnego Śląska w 1922 roku sprawił, że dwa równie istotne, a przy tym znacznie starsze ośrodki na terenie okręgu przemysłowego – Bytom i Gliwice – znalazły się po stronie niemieckiej. W ten sposób pozbawiona „konkurencji” miejscowość, ciesząca się prawami miejskimi zaledwie od 1865 roku, została stolicą nowego województwa śląskiego i to obdarzonego autonomią. W okresie międzywojennym Katowice stanęły zatem przed ogromną szansą niezwykle dynamicznego rozwoju. Przygotowana przez Muzeum ekspozycja próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu szansa ta została wykorzystana.
Wystawa czynna do 27.11.2022 r.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

15.07.2022

Wernisaż wystawy | godz.13.00 budynek główny Muzeum Historii Katowic ul. Szafranka 9.

16.07.2022

• Spacer historyczny „Ku upamiętnieniu uroczystości objęcia tych ziem…” – trasą przemarszu uczestników obchodów objęcia części Górnego Śląska przez rząd polski w dniu 16 lipca 1922 r.
Zbiórka o godz. 9.00 na parkingu przed Halą Parkową przy ul. Kościuszki 90, zakończenie około godz. 12.00 w Kinoteatrze Rialto.

• Spacer historyczny „Park Kościuszki w okresie międzywojennym – miejsce wielkich wydarzeń i publicznych inwestycji”.
Zbiórka o godz. 18.00 na parkingu przed Halą Parkową przy ul. Kościuszki 90.

Pokaz filmów dokumentalnych ze zbiorów Filmoteki Narodowej oraz Filmoteki Śląskiej: Przyłączenie Śląska do Polski, 1922 r., zdj. J. Skarbek Malczewski; Katowice – stolica Śląska, 1929 r., zdj. J. Skarbek Malczewski; film amatorski pokazujący Katowice na początku lat 40. XX w., zdj. Adam Macura) z muzyką na żywo w wykonaniu Piotr Schmidt Cinema Quartet, poprzedzony komentarzem historycznym.
Rozpoczęcie o 21.00 w Parku Kościuszki – Polana piknikowa.

Więcej: Muzeum Historii Katowic

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|