2023

ROK 2023 w naszych katowickich kinach

Filmowe niespodzianki, inspirujące spotkania, nowe wydarzenia i sprawdzone cykle. 2023 rok będzie czasem dobrego kina i wyjątkowych filmowych doświadczeń. Zapraszamy!

KINO ŚWIATOWID

W 2023 w Kinie Światowid uwaga będzie skupiona wokół człowieka: jego potrzeb, emocji, kondycji i miejsca we współczesnym świecie. Człowiek – jako temat, bohater i adresat wydarzeń – znajdzie się na pierwszym planie zarówno dotychczasowych stałych cykli, jak i zupełnie nowych wydarzeń. Podczas SPOTKAŃ FILOZOFICZNYCH i FILMOWYCH SPOTKAŃ Z PSYCHOLOGIĄ wciąż będziemy zadawać pytania i próbować – poprzez kino – lepiej zrozumieć siebie i otaczającą nas rzeczywistość. O filmowy sens życia zapytamy też twórców, których w 2023 roku nie zabraknie w Światowidzie – na pokazach premierowych i przedpremierowych najlepszych produkcji kina artystycznego. Ludziom – w ich intymnych portretach i społecznych kontekstach – będziemy przyglądać się podczas śląskiej odsłony jubileuszowej, 20. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w Kinie Światowid w maju 2023.

Stawiając człowieka w centrum naszej filmowej refleksji, pamiętamy, że jest on nie tylko jej bohaterem czy tematem, ale przede wszystkim odbiorcą kina – z określonymi, często szczególnymi potrzebami. Wychodząc im naprzeciw, Kino Światowid będzie robić wszystko, by być w jak największym zakresie dostępne dla swoich widzów – zarówno tych ze szczególnymi potrzebami, jak i widzów obcojęzycznych. Obok działającej PĘTLI INDUKCYJNEJ dla widzów słabosłyszących, systemu AUDIOMOVIE wspierającego osoby niedowidzące i KINA WRAŻLIWEGO, czyli pokazów dedykowanych najmłodszych widzom, w tym dzieciom szczególnie wrażliwym sensorycznie, Światowid będzie kontynuował cykl SEANSÓW I DYSKUSJI Z JĘZYKIEM MIGOWYM oraz cykl ARE YOU TALKING TO ME? skierowany do publiczności anglojęzycznej. Nie zabraknie tak lubianego i ważnego dla młodych rodziców cyklu SKOCZ Z BAJTLEM DO KINA czy pokazów w ramach SLOW CINEMA, które pozwala na artystyczne wyciszenie i kontemplację czasu na ekranie.

W 2023 w Kinie Światowid filmy będą nie tylko pretekstem do rozmowy o człowieku, ale także punktem wyjścia do pracy nad sobą i troską o każdego z nas, łącząc to, co na ekranie z pracą nad sobą. Już w styczniu rozpoczniemy zupełnie nowy cykl warsztatowo-filmowych spotkań psychoedukacyjnych CZŁOWIEK NA PIERWSZYM PLANIE. Pod okiem specjalistów i psychologów uczestnicy warsztatów zadbają o swój dobrostan, przyjrzą się emocjom i swoim relacjom z nimi. Warsztatom będą towarzyszyły filmy, które tematycznie dopełnią każde ze spotkań i zainspirują do spojrzenia na siebie okiem twórców filmowych.

KINO KOSMOS

W Kinie Kosmos od kilku lat poszerzamy formułę pokazów i wydarzeń prezentujących najważniejsze dokonania światowej kinematografii o konteksty popkulturowe i nowe interpretacje ekranowej klasyki. W 2023 roku śmielej sięgać będziemy poza granice tradycyjnie rozumianych arcydzieł kina, pokazując widzom filmy nieoczywiste, eksplorując nieznane zakątki kinematograficznego wszechświata, czy przyglądając się filmom, twórcom i gatunkom, które przez lata kształtowały współczesne kino i kulturę, choć wpływ i znaczenie wielu z nich dostrzegamy dopiero dziś.

W 2023 roku całoroczny cykl w Kinie Kosmos poświęcimy kinu science-fiction – zarówno w jego najbardziej klasycznych, jak i zupełnie zaskakujących odsłonach. Od Mélièsa do Kubricka, od kina niemego do artystycznej awangardy, wielkich filmowych widowisk i … spektakularnych dokumentów. O genezę, znaczenie i przyszłość gatunku zapytamy specjalistów: filmoznawców, twórców filmowych, socjologów, kulturoznawców, znawców Kosmosu i fanów kina s-f. Do alternatywnych filmowych światów i kinowych eksperymentów będziemy zapraszać przez cały rok, nie tylko w ramach pokazów ROKU Z KINEM S-F, ale też stałych cykli i wydarzeń rocznicowych. 2023 w Kinie Kosmos upłynie pod znakiem odkrywania nowych, filmowych kierunków. Przyjrzymy się twórcom, którzy zredefiniowali klasykę filmową, podchodząc niekonwencjonalnie do historii kina i czerpiąc z dorobku poprzedników. Skupimy się na tych, którzy odważnie wytyczali nowe filmowe ścieżki, często w kontrze do utartych nurtów i dzieł mistrzów. I tych, którzy konsekwentnie szli swoją niezależnie autorską drogą. W ramach jubileuszy filmowych zaprosimy na spotkania z kinem Quentina Tarantino (w 60. urodziny), Jima Jarmuscha (w 70. rocznicę urodzin), czy Luisa Buñuela (w 50. rocznicę śmierci). Porozmawiamy o twórcach z pogranicza sztuk, którzy pozostawili swój niekonwencjonalny ślad w filmie, proponując nowe spojrzenia. Będziemy gościć na naszych ekranach aż dwa cykliczne wydarzenia z siostrzanych filmowych galaktyk: zupełnie nowy przegląd klasyki gatunków przygotowany przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Michała Oleszczyka oraz kolejne pokazy cieszącego się ogromną popularnością cyklu „Najlepsze z najgorszych”, czyli prawdopodobnie najgorzej napisanych, zrobionych i zagranych filmów we wszechświecie. Powróci też klasyka w modowym wydaniu – MODA NA KOSMOS, czyli kolejne edycje targów mody vintage i pokazów filmowych z ikonami stylu w rolach głównych.

W 2023 roku nie zabraknie innych stałych punktów na mapie filmowego Kosmosu: PORY DLA SENIORA, LEKCJI FILMOWYCH, projekcji dla miłośników opery, pokazów unikatowych archiwaliów z FILMOTEKI ŚLĄSKIEJ czy FILMOWYCH POPOŁUDNI DLA DZIECI i RODZINY W KINIE – a więc cykli skierowanych do młodej publiczności, z którą – w ramach współpracy z Planetarium – Śląskim Parkiem Nauki będziemy świętować przypadające w lutym 2023 roku 550. urodziny Mikołaja Kopernika. Oczywiście w najlepszym kinie pod Słońcem.

KINOTEATR RIALTO

W 2023 roku klimatyczne wnętrza Kinoteatru Rialto wypełni muzyka. Dźwięki z różnych stron świata, muzyczne podróże, klasyka jazzu i artystyczna awangarda. Najważniejsi twórcy, muzyczne ikony, ciekawi goście. Muzyka będzie towarzyszyć widzom Rialta jako element dopełniający seans filmowy czy spotkanie – artystyczny komentarz wprowadzający nas w nastrój i temat kinowych spotkań. Na SCENIE MUZYCZNEJ Kinoteatru wystąpią znani wykonawcy – m.in. zespół Voo Voo czy Michelle Gurevich. Pojawią się wydarzenia, w których muzyka będzie jednym z bohaterów spotkania – jak muzyczne podróże z Marcinem Kydryńskim, pokazy filmowe i towarzyszące im wydarzenia muzyczne z okazji Międzynarodowego Dnia Romów czy 80. rocznicy urodzin Jima Morrisona. Rok 2023 to również rok Wisławy Szymborskiej. Obchody setnej rocznicy urodzin poetki i noblistki będą miały w Rialto charakter muzyczny: wokalistka jazzowa Kasia Osterczy wykona we własnej aranżacji utwory do angielskich wersji wierszy Szymborskiej w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

Z wielką przyjemnością zaprosimy też widzów Rialta do świętowania przy potańcówkach tematycznych z muzyką na żywo. Tradycyjnie będziemy gościć w Rialto najlepsze festiwalowe – muzyczne i nie tylko –  wydarzenia w Polsce: Lotos Jazz Festiwal – Bielską Zadymkę Jazzową, Festiwal Sztuk Performatywnych A Part, Festiwal Ars Cameralis, Ars Independent Festival, METAVERA Festival. Nie zabraknie znanych i lubianych przez widzów Kinoteatru cykli: WIELKIEJ SZTUKI W KINOTEATRZE RIALTO, Riatlo DOCumentalnie, w którym podpatrujemy fascynującą rzeczywistość wokół nas, KOBIETY OBLEGAJĄ KINO i oczywiście FILMOWEGO KLUBU SENIORA.

Zapraszamy!

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|