Kolejno dwóch mężczyzn, kobieta i starszy mężczyzna ubrani elegancko.

Silesia Film z nagrodami w Cannes!

Koprodukowana przez Silesię Film, wsparta przez Śląski Fundusz Filmowy „Strefa interesów” Jonathana Glazera zdobyła Grand Prix oraz Nagrodę krytyków FIPRESCI na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Film Jonathana Glazera to amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja, której światowa premiera odbyła się na tegorocznym festiwalu w Cannes 19 maja 2023. „Strefa interesów”, zainspirowana powieścią Martina Amisa o tym samym tytule, opowiada o rodzinie komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau próbującej ułożyć sobie życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu. Ten poruszający, zaskakujący formalnie antydramat o banalności zła dziejącego się tuż obok nas nagrodzono 6-minutową owacją na stojąco. Film zebrał entuzjastyczne recenzje prasy na całym świecie i typowany był jako jeden z faworytów konkursu głównego. Warto podkreślić, że do tegorocznego wyścigu o Złotą Palmę stanęło aż 21 filmów, w tym najnowsze produkcje najważniejszych twórców światowego kina: Wesa Andersona, Marco Bellocchio, Alice Rohrwacher, Akiego Kaurismäkiego, Todda Haynesa, Kena Loacha, Wima Wendersa czy Hirokazu Kore-edy. „Strefa interesów” z Cannes przywiezie aż dwie nagrody – w tym drugą najważniejszą nagrodę Festiwalu, czyli Grand Prix, którą reżyser odebrał z rąk Quentina Tarantino oraz Nagrodę FIPRESCI. Jurorzy z Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych docenili film „za radykalność formalną, złożoność ścieżki dźwiękowej oraz kontrast między niewidocznymi na ekranie zbrodniami za murem a rzekomym rajem. Przedstawiając tragiczne wydarzenia historii, Glazer zaproponował refleksję nad ignorancją jako chorobą, która łączy przeszłość z teraźniejszością” – czytamy w uzasadnieniu.

„Strefa interesów” zrealizowana została w całości w Polsce, częściowo na terenie województwa śląskiego – m.in. we wnętrzach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i w Sejfach Śląskich. Producentką filmu jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions) znana m.in. ze współpracy z Pawłem Pawlikowskim przy „Zimnej wojnie”. Film powstawał w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film, przy wsparciu finansowym Śląskiego Funduszu Filmowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W ekipie znaleźli się liczni polscy twórcy m.in.: dwukrotnie nominowany do Oscara za zdjęcia do filmów „Ida” i „Zimna wojna” Łukasz Żal (zdjęcia), Joanna Kuś (scenografia), Waldemar Pokromski (charakteryzacja), Małgorzata Karpiuk (kostiumy) i Stanisław Cuske (operator, autor zdjęć do koprodukowanego przez IF Silesia Film dokumentu „Lombard” Łukasza Kowalskiego).

kadr z filmu „Strefa interesów” (2023) reż. Jonathan Glazer
Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|