Śląska Lokacja Filmowa 2020: Kampus w Rybniku

WYBIERZ NAJBARDZIEJ FILMOWE MIEJSCE W REGIONIE! głosujemy na Śląską Lokację Filmową 2022

Legendarne przejście graniczne Chałupki-Bohumin, klimatyczne ruiny Teatru Victoria w Gliwicach, Okiennik Wielki – najwyższa skała Wyżyny Częstochowskiej oraz dwie lokacje w Katowicach: nowoczesny kompleks biurowy Global Office Park i przepiękna modernistyczna kamienica przy ulicy PCK 10. Już po raz trzeci możemy wybierać miejsce z największym filmowym potencjałem w regionie. W tym roku głosujących w Plebiscycie na Śląską Lokację Filmową czeka trudne zadanie, bo zestaw finałowych lokacji jest wyjątkowo różnorodny. Głosować można od 12 do 30 września. Organizatorami konkursu są Instytucja Filmowa Silesia Film i Silesia Film Commission. Zwycięzca plebiscytu otrzyma m.in. tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2022.

Do tegorocznego Plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa” zgłoszono 48 obiektów i lokacji z 25 miejscowości województwa śląskiego. 25 sierpnia komisja w składzie Marcel Sławiński – scenograf („Zimna wojna”, „Ida”, „Młyn i krzyż”, „Sala samobójców”), Michał Korynek – kierownik ds. lokacji („Silent Twins”, „Fuga”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Most szpiegów”), Anna Szrama – zastępca dyrektora Instytucji Filmowej Silesia Film i Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość, wyjątkowe walory filmowe oraz chcąc podkreślić niezwykłą różnorodność zgłoszonych w tym roku miejsc, wybrała pięć finałowych lokacji.

Decyzję, gdzie trafi tytuł „Śląskiej Lokacji Filmowej 2022” tradycyjnie podejmą mieszkańcy, którzy od 12 do 30 września za pośrednictwem ANKIETY DO GŁOSOWANIA (http://plebiscyt.silesiafilm.com) mogą oddać swój głos na wybraną przez siebie lokację. Można oddać jeden głos dziennie z każdego IP komputera, przez cały czas trwania plebiscytu.

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2022, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach. Laureatami poprzednich edycji Plebiscytu był Kampus w Rybniku (2020) i Wielki Piec Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej (2021).

Rangę i znaczenie Plebiscytu docenił Polski Instytut Sztuki Filmowej, przyznając ubiegłorocznej edycji nominację do prestiżowych Nagród PISF – najważniejszych w kraju wyróżnień dla osób, instytucji i inicjatyw wspierających i promujących rozwój polskiej kinematografii.

Finaliści plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa 2022”

Chałupki Bohumin Byłe przejście graniczne fot. Urząd Gminy Krzyżanowic
Chałupki – Bohumin: teren byłego przejścia granicznego wraz z mostem granicznym, fot. Urząd Gminy Krzyżanowic

Przejście graniczne w Chałupkach czynne było całą dobę. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, motocykli, samochodów osobowych, autokarów i samochodów ciężarowych o masie całkowitej do 20 ton i mały ruch graniczny. Kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu wykonywała Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Chałupkach. W 2007 roku na mocy układu z Schengen przejście zlikwidowano. Z miejscem tym związany jest Most Jubileuszowy Cesarza Franciszka Józefa, który powstał w 1899 roku w miejscu dawnego mostu drewnianego. W 1945 został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie. Po odbudowie zaczął funkcjonować jako przejście graniczne pomiędzy Polską i Czechosłowacją. Na terenie dawnego przejścia odbywają się jarmarki, targi staroci oraz festiwale i koncerty.

Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach
Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach, fot. Grzegorz Ożga, UM Gliwice

Budynek Teatru Victoria w Gliwicach został wzniesiony w 1890 r. według projektu pracowni „Zimmermann und Wache”, wchodził w skład kompleksu kulturalno-rozrywkowego. Generalna przebudowa obiektu nastąpiła w 1924 r. i odbyła się pod kierunkiem miejskiego radcy budowlanego – Karla Schabika. Teatr zyskał bardziej reprezentacyjną formę, wytyczono nowe wejście z szerokimi schodami, zaaranżowano nowy wystrój i organizację wnętrza, zmodernizowano scenę oraz poprawiono akustykę i funkcjonalność sali teatralnej. Kolejna modernizacja została poczyniona w 1943 w związku z powstaniem Górnośląskiego Teatru Okręgowego. W sierpniu 1944 r. teatr został zamknięty, a w marcu 1945 r. podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Obecnie jest utrzymywany jako stała ruina i służy prezentowaniu niestandardowych przedsięwzięć artystycznych. Jest częścią Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Kamienica PCK 10, fot. R. Kaźmierczak
Kamienica przy ul. PCK 10 w Katowicach, fot. Radosław Kaźmierczak

Narożna kamienica znajdująca się na skrzyżowaniu ulic PCK i M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach to jeden z najlepiej zachowanych budynków w stylu modernizmu. Budynek został oddany do użytku w roku wybuchu II wojny światowej i miał pełnić podwójną rolę – mieszkania dla rodziny doktora Kazimierza Wędlikowskiego, właściciela gmachu oraz prowadzonej przez niego kliniki dla kobiet. Podczas okupacji obiekt zamieszkiwali głównie niemieccy prominenci. Kamienica w całości wróciła do właścicieli dopiero po 1989 roku. Pięciokondygnacyjny budynek często nazywany bywa „zebrą” z uwagi na ciemne pasy okien kontrastujące z jasnymi pasami balkonów. Od strony ulicy M. Skłodowskiej – Curie jednostajność elewacji przełamują wystające cztery półokrągłe balkony. Na dachu mieści się taras, w klatce schodowej zachowało się oryginalne wyposażenie: metalowe balustrady, winda Sowitsch, okładziny ścian, skrzynki na listy, dzwonki do drzwi.

Global Office Park w Katowicach, fot. Adam Miozga

Global Office Park zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Dąbrówki w Katowicach to pierwszy realizowany na tak dużą skalę projekt wielofunkcyjny na Śląsku. Kompleks składa się z dwóch wież biurowo – usługowych i jednej mieszkaniowej osadzonych na wspólnym, pięciokondygnacyjnym podium, w którym znajdą się liczne lokale usługowe i gastronomiczne. Wszyscy użytkownicy obiektu zyskają  przestrzeń do odpoczynku i relaksu na zielonych tarasach i patio. Wokół kompleksu zaprojektowano również strefy zieleni i relaksu na powierzchni prawie 2,3 tys. m2. Zaplanowano też miejsca parkingowe dla samochodów oraz miejsca postojowe dla rowerów wraz z infrastrukturą (szatnie i prysznice). Inwestycja została doceniona przez międzynarodowe grono ekspertów i otrzymała tytuł najlepszego wysokościowego projektu mieszkaniowego w kraju w konkursie European Property Awards w Londynie.

Okiennik Wielki, fot. Urząd Gminy Kroczyce

Okiennik Wielki zwany też Okiennikiem Dużym terytorialnie znajduje się we wsi Piaseczno w gminie Kroczyce. To najwyższa skała z grupy skał wapiennych znajdujących się na terenie Wyżyny Częstochowskiej. Wznosi się na wysokość 30m. W tym potężnym murze skalnym przyroda „wybiła” okno. Naturalny otwór ma ok. 7 m. głębokości i 5 m. średnicy. Okiennik wielki wraz z innymi skałami tworzy wielkie gruzowisko, które przypomina ruiny zamku. Jedna z legend mówi o istnieniu w tym miejscu średniowiecznego zamku, którego resztki widoczne były podobno jeszcze w wieku XIX. Skały oraz jaskinia dawały schronienie ludom pierwotnym i miejscowym zbójom. Współcześnie Okiennik Wielki wraz towarzyszącymi skałami jest mekką wielbicieli wspinaczki. Ściany wspinaczkowe mają ekspozycję zachodnią, północno-zachodnią, północną, północno-wschodnią i południowo-zachodnią. Prawie wszystkie drogi mają zamontowane stałe punkty asekuracyjne.

Zachęcamy do głosowania!

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|