Do tegorocznego Plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa” zgłoszono 48 obiektów i lokacji z 25 miejscowości województwa śląskiego. 25 sierpnia komisja w składzie Marcel Sławiński – scenograf („Zimna wojna”, „Ida”, „Młyn i krzyż”, „Sala samobójców”), Michał Korynek – kierownik ds. lokacji („Silent Twins”, „Fuga”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Most szpiegów”), Anna Szrama – zastępca dyrektora Instytucji Filmowej Silesia Film i Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość, wyjątkowe walory filmowe oraz chcąc podkreślić niezwykłą różnorodność zgłoszonych w tym roku miejsc, wybrała pięć finałowych lokacji.
Decyzję, gdzie trafi tytuł „Śląskiej Lokacji Filmowej 2022” tradycyjnie podejmą mieszkańcy, którzy od 12 do 30 września za pośrednictwem ANKIETY DO GŁOSOWANIA (http://plebiscyt.silesiafilm.com) mogą oddać swój głos na wybraną przez siebie lokację. Można oddać jeden głos dziennie z każdego IP komputera, przez cały czas trwania plebiscytu.
Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2022, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach. Laureatami poprzednich edycji Plebiscytu był Kampus w Rybniku (2020) i Wielki Piec Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej (2021).
Rangę i znaczenie Plebiscytu docenił Polski Instytut Sztuki Filmowej, przyznając ubiegłorocznej edycji nominację do prestiżowych Nagród PISF – najważniejszych w kraju wyróżnień dla osób, instytucji i inicjatyw wspierających i promujących rozwój polskiej kinematografii.
Finaliści plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa 2022”

Przejście graniczne w Chałupkach czynne było całą dobę. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, motocykli, samochodów osobowych, autokarów i samochodów ciężarowych o masie całkowitej do 20 ton i mały ruch graniczny. Kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu wykonywała Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Chałupkach. W 2007 roku na mocy układu z Schengen przejście zlikwidowano. Z miejscem tym związany jest Most Jubileuszowy Cesarza Franciszka Józefa, który powstał w 1899 roku w miejscu dawnego mostu drewnianego. W 1945 został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie. Po odbudowie zaczął funkcjonować jako przejście graniczne pomiędzy Polską i Czechosłowacją. Na terenie dawnego przejścia odbywają się jarmarki, targi staroci oraz festiwale i koncerty.

Budynek Teatru Victoria w Gliwicach został wzniesiony w 1890 r. według projektu pracowni „Zimmermann und Wache”, wchodził w skład kompleksu kulturalno-rozrywkowego. Generalna przebudowa obiektu nastąpiła w 1924 r. i odbyła się pod kierunkiem miejskiego radcy budowlanego – Karla Schabika. Teatr zyskał bardziej reprezentacyjną formę, wytyczono nowe wejście z szerokimi schodami, zaaranżowano nowy wystrój i organizację wnętrza, zmodernizowano scenę oraz poprawiono akustykę i funkcjonalność sali teatralnej. Kolejna modernizacja została poczyniona w 1943 w związku z powstaniem Górnośląskiego Teatru Okręgowego. W sierpniu 1944 r. teatr został zamknięty, a w marcu 1945 r. podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Obecnie jest utrzymywany jako stała ruina i służy prezentowaniu niestandardowych przedsięwzięć artystycznych. Jest częścią Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Narożna kamienica znajdująca się na skrzyżowaniu ulic PCK i M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach to jeden z najlepiej zachowanych budynków w stylu modernizmu. Budynek został oddany do użytku w roku wybuchu II wojny światowej i miał pełnić podwójną rolę – mieszkania dla rodziny doktora Kazimierza Wędlikowskiego, właściciela gmachu oraz prowadzonej przez niego kliniki dla kobiet. Podczas okupacji obiekt zamieszkiwali głównie niemieccy prominenci. Kamienica w całości wróciła do właścicieli dopiero po 1989 roku. Pięciokondygnacyjny budynek często nazywany bywa „zebrą” z uwagi na ciemne pasy okien kontrastujące z jasnymi pasami balkonów. Od strony ulicy M. Skłodowskiej – Curie jednostajność elewacji przełamują wystające cztery półokrągłe balkony. Na dachu mieści się taras, w klatce schodowej zachowało się oryginalne wyposażenie: metalowe balustrady, winda Sowitsch, okładziny ścian, skrzynki na listy, dzwonki do drzwi.

Global Office Park zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Dąbrówki w Katowicach to pierwszy realizowany na tak dużą skalę projekt wielofunkcyjny na Śląsku. Kompleks składa się z dwóch wież biurowo – usługowych i jednej mieszkaniowej osadzonych na wspólnym, pięciokondygnacyjnym podium, w którym znajdą się liczne lokale usługowe i gastronomiczne. Wszyscy użytkownicy obiektu zyskają przestrzeń do odpoczynku i relaksu na zielonych tarasach i patio. Wokół kompleksu zaprojektowano również strefy zieleni i relaksu na powierzchni prawie 2,3 tys. m2. Zaplanowano też miejsca parkingowe dla samochodów oraz miejsca postojowe dla rowerów wraz z infrastrukturą (szatnie i prysznice). Inwestycja została doceniona przez międzynarodowe grono ekspertów i otrzymała tytuł najlepszego wysokościowego projektu mieszkaniowego w kraju w konkursie European Property Awards w Londynie.

Okiennik Wielki zwany też Okiennikiem Dużym terytorialnie znajduje się we wsi Piaseczno w gminie Kroczyce. To najwyższa skała z grupy skał wapiennych znajdujących się na terenie Wyżyny Częstochowskiej. Wznosi się na wysokość 30m. W tym potężnym murze skalnym przyroda „wybiła” okno. Naturalny otwór ma ok. 7 m. głębokości i 5 m. średnicy. Okiennik wielki wraz z innymi skałami tworzy wielkie gruzowisko, które przypomina ruiny zamku. Jedna z legend mówi o istnieniu w tym miejscu średniowiecznego zamku, którego resztki widoczne były podobno jeszcze w wieku XIX. Skały oraz jaskinia dawały schronienie ludom pierwotnym i miejscowym zbójom. Współcześnie Okiennik Wielki wraz towarzyszącymi skałami jest mekką wielbicieli wspinaczki. Ściany wspinaczkowe mają ekspozycję zachodnią, północno-zachodnią, północną, północno-wschodnią i południowo-zachodnią. Prawie wszystkie drogi mają zamontowane stałe punkty asekuracyjne.
Zachęcamy do głosowania!