Na zdjęciu skały na tle zachodzącego słońca.

WYBIERZ ŚLĄSKĄ LOKACJĘ FILMOWĄ 2023!

Secesyjny gmach bytomskiego IV liceum, kultowy Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, malownicze Źródła Zygmunta w Złotym Potoku oraz dwie katowickie lokacje: nowoczesny kompleks biurowy Global Office Park i postindustrialne Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia znalazły się w finale tegorocznego Plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa”. Miejsce z największym filmowym potencjałem w regionie już po raz czwarty wybiorą mieszkańcy województwa śląskiego w głosowaniu internetowym.
Organizatorami konkursu są Instytucja Filmowa Silesia Film i Silesia Film Commission.

Do tegorocznego Plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa” zgłoszono 32 obiekty i lokalizacje z 21 miejscowości województwa śląskiego. Komisja w składzie: Joanna Macha – scenograf i dekorator wnętrz (m.in. „Polowanie na ćmy”, „Znachor”, „Brigitte Bardot cudowna”, „Pokot”, „Jack Strong”), Michał Korynek – kierownik produkcji i kierownik ds. lokacji (m.in. „Niebezpieczni dżentelmeni”, „Obywatel Jones”, „Silent Twins”, „Fuga”, „Mistrz”) oraz Anna Szrama – zastępca dyrektora IF Silesia Film i Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość, wyjątkowe walory filmowe oraz chcąc podkreślić niezwykłą różnorodność zgłoszonych miejsc, wybrała pięć finałowych lokacji: Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Global Office Park w Katowicach, IV Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego w Bytomiu, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach i Źródła Zygmunta w Złotym Potoku.

O tym, które miejsce zostanie tegoroczną „Śląską Lokacją Filmową” tradycyjnie zdecydują mieszkańcy, którzy od 1 do 14 czerwca za pośrednictwem ANKIETY DO GŁOSOWANIA oddadzą głos na wybraną przez siebie lokację. Można oddać jeden głos dziennie z każdego IP komputera, przez cały czas trwania plebiscytu.

Ogłoszenie wyników Plebiscytu odbędzie się 18 czerwca 2023 roku w Kinoteatrze Rialto podczas urodzinowej gali Śląskiego Funduszu Filmowego, który w tym roku świętuje 15-lecie swojej działalności. Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2023, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach. Laureatami poprzednich edycji Plebiscytu był Kampus w Rybniku (2020), Wielki Piec Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej (2021) i Okiennik Wielki w gminie Kroczyce (2022).

Rangę i znaczenie konkursu docenił Polski Instytut Sztuki Filmowej, przyznając Plebiscytowi w 2022 roku nominację do prestiżowych Nagród PISF – najważniejszych w kraju wyróżnień dla osób, instytucji i inicjatyw wspierających i promujących rozwój polskiej kinematografii.

Finaliści plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa 2023”

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, fot. Igor Cieślicki

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu to obecnie jedna z najlepszych pod względem bezpieczeństwa i warunków technicznych sal koncertowych w Polsce, z 2000 miejsc siedzących, posiadająca bardzo dobrą akustykę oraz znakomite warunki do organizacji imprez. Są tu również mniejsze pomieszczenia, jak mała scena w Kawiarni Artystycznej. Dom Muzyki i Tańca, nazywany początkowo „Halą ludową” wzniesiony został w 1959 r., według projektu architektów Zygmunta Majerskiego i Juliana Duchowicza, absolwentów Politechniki Lwowskiej. Rozpoczął swoją działalność w tym samym roku organizacją uroczystej Barbórki. Jest to miejsce licznych imprez rozrywkowych oraz koncertów, w których wzięło udział wielu wspaniałych wykonawców i twórców m.in. Artur Rubinstein, Krystian Zimerman, Leonard Cohen, Chris de Burgh, B.B. King, Chick Corea, Placido Domingo, Jose Carreras, Montserrat Caballe, Buena Vista Social Club, Electric Light Orchestra, Pat Metheny, Paco de Lucia, Chris Botti, Smokie, Procol Harum, Marillion, Dead Can Dance.

Global Office Park w Katowicach

Global Office Park w Katowicach

Global Office Park zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Dąbrówki w Katowicach to pierwszy realizowany na tak dużą skalę projekt wielofunkcyjny na Śląsku. Kompleks składa się z dwóch wież biurowych i jednej mieszkaniowej osadzonych na wspólnym, pięciokondygnacyjnym podium, w którym znajdą się liczne lokale usługowe i gastronomiczne. Projekt architektoniczny kompleksu opracował zespół architektów spółki Cavatina Holding. Wieże zaprojektowano jako podobne do siebie, założone na planie przesuniętych względem siebie trapezów o zaokrąglonych narożnikach. Opływowe kształty brył inspirowane są na modernistyczną architekturą Katowic. Elewację urozmaicono otworami okiennymi w jednej części w układzie regularnym i płaskim, w innejzygzakowatym i ukośnym. Inwestycja została doceniona przez międzynarodowe grono ekspertów i otrzymała tytuł najlepszego wysokościowego projektu mieszkaniowego w kraju w konkursie European Property Awards w Londynie.

IV Liceum Ogólnokształcące im. BOLESŁAWA Chrobrego w Bytomiu

IV LO w Bytomiu, fot. Grzegorz Goik, UM Bytom

IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego znajdujące się przy placu Władysława Sikorskiego to efektowny przykład architektury secesyjnej, która stanowi wyróżnik i cechę charakterystyczną zabytkowego śródmieścia Bytomia. Zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie Opery Śląskiej i Szkoły Muzycznej gmach wzniesiony został na początku XX wieku, według projektu niemieckiego architekta Carla Bruggera. Trójkondygnacyjny budynek powstał z cegły na planie litery U, zwieńczony zaś został dwuspadowym, krytym dachówką dachem. Charakterystyczną elewację budynku oblicowano kolorową cegłą glazurowaną, na której znajduje się herb Bytomia oraz motywy liści i kwiatów kasztanowca. Najbardziej ozdobnym elementem liceum jest ryzalit pośrodku fasady ze szczytem wykończonym falującymi spływami, których kształt został powtórzony w szczytach ryzalitów od strony dziedzińca oraz ścian bocznych. Ponad dachem wznosi się cylindryczna wieża zegarowa z dzwonem, przykryta niewielką kopułą.

Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach

Muzeum Hutnictwa Cynku Walncownia, fot. Iga Rentel

Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Muzeum należy do grona największych obiektów muzealnych w Polsce. Dla zwiedzających udostępnione jest ponad 5000 m2 powierzchni poprzemysłowej przestrzeni w hali dawnej walcowni cynku. W Muzeum prezentowana jest historia rozwoju hutnictwa cynku na Górnym Śląsku. W oparciu o unikatowy ciąg technologiczny do produkcji blach cynkowych przedstawiana jest historia przerobu cynku. Ciąg technologiczny tworzą m.in. piece do topienia, karuzela odlewnicza, walcarki wstępne i wykańczające. Całości dopełnia zespół czterech oryginalnych maszyn parowych w przeszłości napędzający urządzenia w walcowni. Pierwszą halę walcowni wybudowano w latach 1903 – 1904, drugą w latach 1915 – 1917, budynki są doskonałym przykładem architektury przemysłowej ówczesnych czasów. Walcownia jest także jedynym zachowanym budynkiem należącym do kompleksu hut szopienickich. Muzeum posiada również w swych zbiorach kolekcję zabytkowych motocykli Harley – Davidson i Indian.

Źródła Zygmunta w Złotym Potoku

Źródła Zygmunta w Złotym Potoku, fot. Gmina Janów

Bogactwem gminy Janów są malownicze źródła krasowe z krystalicznie czystą wodą. Źródła Zygmunta oraz Źródła Elżbiety swoją nazwę zawdzięczają przebywającemu tutaj poecie polskiego romantyzmu Zygmuntowi Krasińskiemu, który nazwał źródła od imion swoich dzieci. Wody podziemne występują w obrębie dwóch pięter: czwartorzędowego oraz jurajskiego. Największe znaczenie ma poziom górnojurajski. Zasilanie poziomu wodonośnego jury górnej następuje przez wody opadowe i roztopowe. Wody te infiltrują bezpośrednio w skrasowiałe podłoże lub przesączają się przez łatwo przepuszczalne osady czwartorzędowe. System próżni i szczelin krasowych tworzy wspólne zwierciadło wody, którego głębokość zalegania zależy od typu rzeźby i wynosi zwykle od kilkunastu do 50 m. Wody tego terenu charakteryzują się najlepszą jakością (klasa I a) i mają temperaturę  9-11 stopni. Wskaźnikiem czystości jest występujący tutaj relikt epoki lodowcowej – maleńki skorupiak podobny do krewetki – Kiełź Zdrojowy.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|