Zanim powstał Warszawski Festiwal Filmowy, zanim pojawiły się Nowe Horyzonty, Camerimage, Transatlantyk, Off Camera i inne festiwale – najważniejszym filmowym wydarzeniem w Polsce, pozycją obowiązkową dla każdego kinomana były Konfrontacje Filmowe. Był to przegląd kilkunastu najważniejszych filmów roku, które w wielu przypadkach nie trafiały potem do regularnej dystrybucji kinowej. Kompaktowy zestaw pozwalał w krótkim czasie obejrzeć najgłośniejsze i nagradzane na świecie tytuły w doborowym towarzystwie kinofilskiej publiczności.
Firma Gutek Film we współpracy z najlepszymi kinami studyjnymi w 18 miastach w Polsce postanowiła wskrzesić ducha tego kultowego wydarzenia, na którym w latach 70., 80. i 90. wychowały się całe pokolenia widowni kinowej. Konfrontacje Filmowe powracają w nowej, 10-dniowej odsłonie. W programie tegorocznej – pierwszej od 1993 roku – znajdzie się 14 tytułów. Są to zarówno dzieła uznanych twórców, mistrzów kina, jak i nieoczywiste filmy twórców, którzy dopiero niedawno zaistnieli na arenie międzynarodowej. Każde z nich zostało nagrodzone lub miało światową premierę na najważniejszych festiwalach filmowych świata: Cannes, Wenecja i Berlinale.
Tytuły, które składają się na Konfrontacje Filmowe, zostaną zaprezentowane przedpremierowo, większość z nich trafi repertuarowo do kin dopiero za kilka miesięcy, a niektóre nie trafią nigdy. Wszystkie jednak łączy to, że trzeba je zobaczyć na dużym ekranie.
W Katowicach Konfrontacje Filmowe odbędą się w dwóch kinach: Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto. Od 9 do 18 września będzie można obejrzeć tam 14 filmów – każdy z nich tylko jeden raz w każdym kin. W programie znajdziemy najnowszy film Jerzego Skolimowskiego – polski kandydat do Oscara, czyli „IO”, zbierający rewelacyjne recenzje film Agnieszki Smoczyńskiej „Silent Twins”, laureata tegorocznej Złotej Palmy w Cannes – „W trójkącie” Rubena Östlunda, nagrodzony berlińskim Złotym Niedźwiedziem hiszpański „Alcarràs” Carli Simón, „Podejrzaną” Park Chan-wooka docenionego w Cannes nagrodą za najlepszą reżyserię, najnowszy film Cristiana Mungiu – „Prześwietlenie”, objawienie festiwalu w Wenecji, czyli „Sundown” Michela Franco, Grand Prix z Cannes – „Blisko” Lucasa Dhonta, „Nitram” Justina Kurzela z porywającą, nagrodzoną w Cannes rolą Caleba Landry’ego Jonesa i „Holy Spider” (reż. Ali Abbasi), za występ w którym Zar Amir-Ebrahimi otrzymała w Cannes nagrodę dla najlepszej aktorki. Ponadto: nagrodzony Grand Prix w Cannes „Bohater” Asghara Farhadiego, włosko-francuska „Nostalgia” Mario Martone, mroczny portret ukraińskiej prowincji, czyli „Pamfir” (reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk) oraz „Tori i Lokita” – najnowszy film dwukrotnych laureatów Złotej Palmy braci Dardenne.
Zapraszamy do naszych kin!
Więcej informacji na stronie festiwalu: https://www.konfrontacjefilmowe.pl/
Bilety dostępne w kasie kin oraz na Filmowa.net