Polski horror. Adrian Panek i Bartosz Kowalski w rozmowie o kinie grozy
Czy horror musi być nierealistyczny? Jak kręcić kino gatunkowe w Polsce? Skąd biorą się w kulturze i filmie konwencje i czy horror faktycznie straszy? O miłości do kina, nie tylko artystycznego, o tworzeniu podczas pandemii i o tym jak trafili do świata filmu, opowiadają Adrian Panek, twórca “Daas” i “Wilkołaka” oraz Bartosz Kowalski, reżyser “Placu i zabaw” i “W lesie dziś nie zaśnie nikt”.
Adrian Panek, łączący tematy historyczne i tradycję polskiego kina z nowoczesnym horrorem i Bartosz Kowalski, wykształcony za granicą reżyser zakochany w kinie klasy B, slasherach i dobrym rozrywkowym kinie, które pragnie tworzyć w rodzimym kraju. Wspólnie rozmawiają o grozie w kinie oraz możliwościach i przeszkodach w tworzeniu horrorów w Polsce.
Ta pełna humoru i anegdot rozmowa to dowód na to, że dzięki że obaj reżyserzy, choć różniący się podejściem do gatunku, to tworzący z pasji miłośnicy kina.
Rozmowa do posłuchania od dzisiaj, 28 sierpnia na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na YouTube!
Zapraszamy!
KINO MA GŁOS
Skierowany do dorosłych podcast KINO MA GŁOS to inspirowana legendarną rozmową François Truffauta i Alfreda Hitchcocka eksperymentalna formuła spotkania dwóch osobowości, w której twórcy znani do tej pory ze swoich filmów, książek czy ról filmowych mówią własnym głosem. Każdy odcinek to blisko godzinna rozmowa dwóch twórców, dla której punktem wyjścia stają się wspólne zainteresowania, doświadczenia, czy podobne – albo zupełnie przeciwstawne – spojrzenia na kino. Czternastu artystów i twórców współczesnego polskiego kina w siedmiu rozmowach o filmie, sztuce i życiu zabierze nas – i siebie nawzajem – w podróż po swoich światach. O tym, co myślą, jak i dlaczego robią kino, jak je postrzegają i czym się inspirują porozmawiają ze sobą m.in. reżyserki i reżyserzy: Agnieszka Smoczyńska, Tomasz Wasilewski, Jagoda Szelc, Olga Chajdas, Urszula Antoniak, pisarka Magdalena Grzebałkowska czy aktorka Justyna Wasilewska. Autorem muzyki do podcastu jest Daniel Spaleniak, młody polski artysta, którego utwory znalazły się w największych serialowych produkcjach ostatnich lat, jak „Elementary”, „Ozark”, czy „The Path”.
KINO MA GŁOS – od 3 lipca co dwa tygodnie do posłuchania na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na YouTube.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci
Patroni medialni: