15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!15 lat w akcji!

83 filmy, 4 miliony widzów, niezliczona ilość emocji | 15 LAT W AKCJI!

Plansza promująca jubileusz Śląskiego Funduszu Filmowego.

W 2023 roku obchodzimy jubileusz 15 lat działalności Śląskiego Funduszu Filmowego – innowacyjnego narzędzia finansowania produkcji filmowych realizowanych na terenie województwa śląskiego lub związanych z nim tematycznie. Śląski Fundusz Filmowy, prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film, powstał w 2008 roku jako pierwszy fundusz obejmujący obszar całego województwa i jako drugie tego typu narzędzie wspierania produkcji filmowej w Polsce. Od 2008 roku ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego dofinansowano już 83 tytuły, które – zdobywając nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych, zyskując uznanie krytyków i sympatię publiczności – na stałe wpisały się w krajobraz polskiej i światowej kinematografii.

Dzięki wsparciu Śląskiego Funduszu Filmowego powstały m.in. takie filmy jak: „Jesteś Bogiem” (2012) Leszka Dawida, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową „Kongres” (2012) Ariego Folmana, „Chce się żyć” (2013) i „Jestem mordercą” (2016) Macieja Pieprzycy, „Gruba” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego, nagrodzony na Gdyńskim festiwalu „Obywatel Jones” (2019) Agnieszki Holland czy nominowana do trzech Oscarów „Zimna wojna” (2018) Pawła Pawlikowskiego oraz nagrodzony na 19. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity „Lombard” (2022) Łukasza Kowalskiego.

Filmy wsparte przez ŚFF obejrzało w polskich kinach prawie 4 miliony widzów.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

15 LAT W AKCJI! | Będzie się działo

W ramach obchodów jubileuszu 15-lecia ŚFF planujemy wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji filmowych na terenie województwa, które skierowane będą do wszystkich mieszkańców naszego regionu oraz osób spoza Śląska, w tym osób z branży filmowej, zainteresowanych zarówno kinem, jak i poznawaniem Województwa Śląskiego: jego filmowego potencjału, atrakcji turystycznych, architektonicznych, zabytków, historii i kultury.

Jubileusz zainaugurujemy 17 stycznia uroczystą premierą naszej najnowszej koprodukcji – filmu „Niebezpieczni dżentelmeni” (2022) Macieja Kawalskiego z Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Kotem, Marcinem Dorocińskim i Wojciechem Mecwaldowskim w rolach głównych. Podczas obchodów zaprosimy Was na kolejne premiery naszych filmów: nagrodzonego na Festiwalu w Wenecji „Chleba i soli” (2022) Damiana Kocura, odkrycia tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czyli filmu „Strzępy” (2022) w reżyserii Beaty Dzianowicz, najnowszego dokumentu Ewy Ewart oraz filmu „Ryfka” z Borysem Szycem.

Część wydarzeń zorganizujemy dla Państwa w plenerach województwa i miejscach znanych z koprodukowanych przez nas filmów. Będzie to m.in. wystawa plenerowa kadrów z filmów dofinansowanych przez Śląski Fundusz Filmowy zrealizowanych na terenie Miasta Katowice, plenerowe pokazy filmowe w miejscach wyróżnionych tytułem Śląskiej Lokacji Roku: Rybniku, Rudzie Śląskie i gminie Kroczyce. Oprowadzimy Was po najbardziej znanych katowickich lokacjach filmowych i opowiemy o kulisach realizowanych tam filmów.

Nie byłoby sukcesów Śląskiego Funduszu Filmowego, gdyby nie zaangażowanie władz regionu, włodarzy miast, lokalnych społeczności, firm i mieszkańców, którzy wielokrotnie wspierali twórców filmowych podczas realizacji filmów na terenie województwa. By docenić ten wkład i zaangażowanie – już po raz czwarty zorganizujemy plebiscyt na Śląską Lokację Filmową, w którym głosami mieszkańców wybierzemy najbardziej filmowe miejsce w regionie. Również w Wasze ręce – organizując plebiscyt na ulubiony film 15-lecia ŚFF – oddamy decyzję o tym, jaki film wyprodukowany przy wsparciu Śląskiego Funduszu Filmowego jest ulubionym filmem mieszkańców regionu.

Jubileusz zakończymy w czerwcu uroczystą Galą w Kinoteatrze Rialto, podczas której ogłosimy zwycięzców obu Plebiscytów i podsumujemy te mijające właśnie 15 lat w akcji!

Zapraszamy!

Obchody jubileuszu 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego zostały objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego